Video Klip NedirVideo klip, sanatçıların şarkılarını geniş dinleyici kitlelerine ulaştırabilmelerini sağlayan en önemli araçlardan biridir. İnternet ortamında ve müzik kanallarında yayınlanan klipler sayesinde şarkı ile tüketici arasındaki bağ güçlenir. Bu hususta en genel tanımıyla video klip; ses ile görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulan sanatsal ya da reklam amacıyla çekilen kısa film olarak tanımlanabilir.

Türkiye’de 90’lı yıllarda önem kazanmaya başlayan video klipler, günümüzde albüm tanıtımı için olmazsa olmazlardandır. Görselliğin herhangi bir ürünü hedef kitleye ulaştırmada kilit rol oynadığı düşünüldüğünde video kliplerin değeri anlaşılacaktır. Video kliplerde dekor, saç-makyaj gibi sanatsal değerler oldukça önemlidir. Ancak unutulmaması gereken nokta, kliplerin müzik kayıtlarının satışını arttırmak için hazırlanan ticari ürünler olduğu gerçeğidir.

Estetiğin ön planda olduğu müzik kliplerinde ilk olarak konsept ve senaryo belirlenir. Senaryoya uygun olarak seçilen mekanlarda sanatçı ve oyuncularla çekim gerçekleştirilir. Çekim sırasında sanatçı, klibi çekilen şarkıyı farklı mekanlarda ve farklı çekim ölçeklerinde pek çok kez seslendirir. Eldeki görüntüler kurgu aşamasında güçlü görsel efektlerle desteklenerek müzikle uyumlu, anlamlı bir bütün haline getirilir.

Video kliplerin pek çok farklı çeşidi vardır. Sanatçının ve prodüksiyon firmasının tercihinin yanı sıra klip için ayrılan bütçeye uygun olarak değişik varyasyonlarda klip hazırlamak mümkündür. Kimi kliplerde sanatçı yer almak istemez ve klipler yalnızca animasyon olarak hazırlanır. Şarkının ritmine uygun olarak bazı kliplerde ise dansçı ve oyuncu kullanmak gerekebilir. Yalnızca greenbox önünde çekilen ve kurgu aşamasında animasyon ve görsel efektlerle desteklenen kliplerde de çok başarılı bir sonuç almak mümkündür. Bunların yanı sıra belirlenen bütçeye uygun olarak yalnızca dış mekanlarda çekilen bir klip hazırlamak da tercih edilen yöntemlerden biridir.

İyi Bir Video Klip Nasıl Olmalıdır?

✦Klibin konsepti şarkıya uygun olmalı ve şarkıyı tekrar dinleme isteği uyandırmalıdır.

✦Senaryo, belirlenen bütçeye en uygun ve en etkili şekilde hazırlanmalıdır.

✦Çekim ekibi ve ekipmanlar senaryoyu en iyi anlatacak şekilde titizlikle seçilmelidir.

✦Saç, makyaj ve dekor gibi unsurlar alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

✦Sanatçının yanı sıra klipte yer alacak oyuncu ve dansçılar ile iyi bir ön çalışma yapılmalıdır.

✦Kurgu aşamasında sanatçının ağız hareketleri ile varsa dansçıların figürleri müzikle doğru orantılı olmalıdır.

✦Çekilen görüntülere uygulanacak efektler ve geçişler şarkıya uygun olarak doğru zamanda ve etkiyi arttıracak biçimde uygulanmalıdır.

Her sanatçının kendine has bir duruşu vardır. Çekilecek video kliplerde özgün olmak önemlidir. Sanatçının var olan imajını koruyarak ve marka değerini arttıracak; aynı zamanda izleyiciye estetik kaygısı olan, görseli güçlü video klipler hazırlamak gerekir.

Video klibi hakkında daha fazla bilgi almak ve video klibinizi üst düzey kalitede ve uygun fiyatlar ile oluşturmak için Medyabox Yayın ve Yapımcılık ile iletişime geçebilirsiniz.

#videoklip #videoklibiçekenyerler #şarkıklibiçekimi #videoklipçekimi #videoklipçekenajanslar #şarkıyaklipçekmek #videoklipücret #videoklipfiyat #mustafaalkanöztürk #şarkıyaklipçekme #medyaboxyayınveyapımcılık #medyabox #çekimi