top of page

Tanıtım Filmi Nasıl Hazırlanır?Tanıtım filmi çekimi ayrı bir uzmanlık gerektirir. Reklam filmi ile tanıtım filmi çekimi birbirine karıştırılmamalıdır. Reklam filmlerinde daha çok kampanyalara ağırlık verilirken tanıtım filmlerinde esas olan kurum kimliğinin hedef kitleye doğru anlatılmasıdır. Bu hususta tanıtım filmi çekilirken planlı bir program dahilinde hareket edilmesi, hem verilmek istenen mesajın doğru iletilmesini hem de en uygun bütçe ile filmin tamamlanmasını sağlar. Tüm bu süreçte izlenmesi gereken yolu özetlemek gerekirse;

Tanıtım Filminde Senaryo

Tanıtım filmlerinde öncelik senaryo yazımıdır. Prodüksiyon için gerekli olacak tüm materyallerin belirlenmesi yazılan senaryoya göre yapılır. Tanıtım filmi çektirmek isteyen firma yetkilileri ile yapılan toplantı sonucunda alınan brief doğrultusunda kurumun kimliğini en doğru ve etkili şekilde anlatmayı amaçlayan senaryo yazılır. Yazılan senaryo firma

yetkilileri ile paylaşıldıktan sonra firmanın ihtiyaçları doğrultusunda incelenerek son halini alır. Senaryo üzerinde varılan mutabakatın ardından çekim planına geçilir.

Tanıtım Filminde Çekim Planı

Tanıtım filmi için hazırlanan senaryo doğrultusunda çekim yapılacak mekanlar belirlenir. Çekim yapılacak mekanların lokasyonları göz önünde bulundurularak çekim planı hazırlanır. Çekim planı hazırlanmasının en önemli nedeni zamanı doğru kullanarak en uygun bütçe ile çekim aşamasını tamamlamaktır. Mekanların uygunluk durumuna göre hangi çekim

tekniklerinin ve hangi ekipmanların kullanılacağına karar verilir. Işığın yeterliliği, Doğru kamera ve Lenslerin belirlenmesi, Kamera açıları, Jimmy Jib, Slider, Ronin, Havadan çekim için gerekli olan drone gibi çekim araçları ayarlanır.

Tanıtım Filmlerinde Çekim Aşaması

Hazırlanan senaryo ve çekim planına uygun olarak çekim ekibi gerekli olan teknik ekipmanlarıyla birlikte çekimi gerçekleştirir. Çekim sırasında, hazırlanan plan dahilinde estetik bir kaygı gözeterek en etkili görseller elde edilir. Unutulmamalıdır ki, kurgu aşamasını göz önünde bulundurduğumuzda ortaya iyi bir tanıtım filmi çıkarabilmek için birçok alternatif çekim gerçekleştirmek gerekir.

Tanıtım Filmlerinde Kurgu

Kurumsal tanıtım filmlerinde kurgu aşaması sırasında eldeki tüm görüntüler düzenlenerek en son halini alır. Tanıtım filmlerinde firmayı doğru ve etkili anlatırken izleyiciyi sıkmadan filmi izletebilmek çok önemlidir. Bu noktada kurgu sürecin en önemli aşamalarından biridir. Kurgu sırasında çekilen görüntüler hazırlanan senaryo dahilinde bir araya getirilir. Anlamlı bir bütün haline getirilen görüntüler; seslendirme ve müzik ile zenginleştirilir. Uygun yerde ve zamanda kullanılan efektler, grafik ve animasyonlarla tanıtım filmi son halini alır.

Tanıtım Filmi Sunumu

Senaryo, çekim ve kurgu aşamalarından sonra hazırlanan tanıtım filmi firmaya sunulur. Alınan brief doğrultusunda gerekli görülürse yapılan revizyonların ardından tanıtım filminin final sürümü dvd kopyası ve online mecralarda yayınlanabilecek formatlardaki hali (4k, full hd ve hd) firmaya teslim edilir.

İyi bir tanıtım filmi tüm bu süreçlerin yanı sıra, söz konusu firma ile doğru bir iletişim kurulması ile oluşturulabilir. Yapımcı için son derece başarılı görünen bir tanıtım filmi, tanıtımı gerçekleştirilen firmayı tatmin etmeyebilir. Aynı zamanda tanıtımı gerçekleştirilecek olan firmanın düşünceleri, profesyonel sonuçlar açısından her zaman elverişli olmayabilir. Çift taraflı doğru iletişim ve doğru yönlendirmeler ile tanıtım filminin kalitesi en üst seviyeye ulaşacaktır.

Comments


bottom of page