top of page
Image by Marcela Laskoski

TÜM ORGANİZASYONLARDA

ETKİNLİK FİLMİ YAPIMI

Günümüzde firmaların kendilerini en iyi şekilde ifade ederek tanıttığı platformlarından birisi de etkinlik çalışmalarıdır. Parti, konser, fuar, seminer, sempozyum, konferans, söyleşi, lansman, vb organizasyonların  dikkat çekmesi ve hedef kitleye en iyi şekilde aktarılması profesyonel video çekimleri ve bu çekimlerin firmaları en iyi şekide lanse ederek kurgalanıp aktarılmasıyla gerçekleşmektedir. Kurgulanan bu çekimler sosyal medya ve çeşitli yayın kuruluşları sayesinde hedef kitleye ulaştırılarak firmaların organizasyonlarının bilinirliğini ve prestijlerini arttırır.

Medyabox; Genç ve kreatif ekip ile; Estetik tasarım anlayışı, Çekimlerin baştan aşağı son teknoloji ile tamamlanması, Etkileyici görsel efekt, Ses miksajı ve Renk düzenlemeleri, İşveren firmanın onayına kadar uzanan sınırsız revize hakkı, Her  proje için 4K teslimat ve Optimize fiyat politikası eşliğinde özgün ve yüksek kaliteli etkinlik klipleri üretiyor.

TAMAMLANAN PROJELERİMİZ
PROJE AŞAMALARI
Etkinlik Çekimi
Hazırlık

Etkinlik alanında

çekim organizasyonu

süreci.

Lansman Konferans Çekimi
Çekim

Çekim ekibimizin etkinlik

süresince kayıt

işlemi.

Etkinlik Video Çekimi
Kurgu

Post prodüksiyon kısmında

toplam kayıt üzerinde

düzenleme işlemi.

Fuar Organizasyon Video Çekimi
Teslimat

Yapım sonrasında

yüksek kalitede

teslimat.

ETKİNLİK FİLMİ ÇEKİMİ

Etkinlik Filmi Çekimi, bir etkinliğin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilecek güçlü bir iletişim aracıdır. Etkinlik filmleri, etkinliğin amacının, içeriğinin ve atmosferinin etkili bir şekilde aktarılmasını sağlar. 

Bu tür çekimler, kişisel ve kurumsal etkinliklerin yanı sıra, konserler, festivaller ve çeşitli toplumsal olayları da içerir.

Fuarlardan konserlere, seminerlerden partilere, sempozyumlardan özel toplantılara kadar geniş bir yelpazede düzenlenebilen etkinlikler, başarılı bir etkinlik filmiyle daha anlamlı hale gelir.

 

Etkinlik çekiminin amacı, olayın atmosferini, duygusunu ve önemli anlarını yakalamaktır. Bu, olayın özünü yakalayarak, katılımcıların ve izleyicilerin o anları yeniden yaşamasını sağlar.

 

Etkinlik filmi çekimi, sadece teknik becerileri değil, aynı zamanda hızlı düşünme, çevik hareket etme ve anı yakalama yeteneğini de gerektirir. Bazı çok özel ve kritik anların tekrar çekimi mümkün olmayacağı için etkinlik filmi çekiminde deneyimli bir ekiple çalışmak son derece kritik bir unsurdur.

Medyabox olarak ödül gecesi için hazırladığımız etkinlik filmi örneğimiz:

ETKİNLİK FİLMİ İÇİN HANGİ FİRMAYI SEÇMELİSİNİZ? 

Etkinlik filmi çekimi için seçtiğiniz firma, hedef doğrultusunda sonuç alabilmeniz için belirleyici unsur olacaktır. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar şunlardır:

Prodüksiyon Kalitesi

Şirketin önceki çalışmalarını detaylı bir şekilde incelediğinizde; video kalitesi, hikaye anlatımı ve yaratıcı çözümler konularında kapsamlı bir değerlendirme yapabilir, geçmiş projelerin sunduğu estetik, içerik zenginliği ve yaratıcılık açısından önemli bilgiler edinebilirsiniz.

 

Şirketin Deneyimi ve Uzmanlığı

Prodüksiyon şirketinin deneyimi ve uzmanlığı, kaliteli bir etkinlik filmi çekiminin anahtarıdır. Şirketin hangi tür etkinliklerde deneyimli olduğunu, hangi sektörlere hizmet verdiğini kontrol etmek önemlidir.


Sunulan Hizmetlerin Kapsamı 

Bir video prodüksiyon firmasından etkinlik filmi için fiyat teklifi aldıktan sonra, hangi yapım aşamalarının fiyata dahil olduğunu net bir şekilde öğrenin. Unutmayınız ki, etkinlik filmi yapımı kapsamlı bir süreçtir. Fiyat teklifinin neleri kapsadığını anlamak, hangi hizmetlerin fiyata dahil olup olmadığı ve hangilerinin de ekstra ücrete tabi olduğunu belirlemek sizi sürpriz ödemelerden koruyacaktır.


Fiyat/Kalite Oranı

Her ne kadar bütçeniz önemli olsa da, ucuz bir teklifin genellikle daha düşük kaliteye işaret edebileceğini unutmayın. Aynı zamanda yüksek fiyatlardan oluşan teklifler her zaman en iyi sonucu garanti edemez. Etkinlik videonuz için fiyat ve kalite arasında dengeli bir seçim yapmalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, etkinlik filmi çekimi tekrarı mümkün olmayan bir çekimdir.

FİYAT NASIL BELİRLENİR?

Etkinlik filmleri, etkinlik planlama sürecinin önemli bir parçasıdır. Etkinliğin hedeflerine ve hedef kitlesine uygun bir film hazırlanması, etkinliğin başarısı için büyük önem taşır.


Bir etkinlik filmi oluşturmanın maliyeti, geniş bir yelpazede değişebilir. Etkinlik filmi fiyatlandırmasında pek çok kriter göz önünde bulundurulur. Bütçeyi belirleyen kriterleri daha detaylı açıklamak gerekirse:


Mekanlar ve Çekim Süresi

Etkinlik için çekim yapılacak mekanlarının sayısı ve lokasyonları filmin bütçesini etkiler. Farklı mekanlarda, bazen farklı şehirlerde çekim yapılması gerekebilir. Lokasyon farklılıkları çekim süresini azaltıp arttırabilir. Çekim mekanlarının önceden netleştirilmesi, çekim süresinin ne yönde olacağını belirleyecektir. Böylelikle maliyet hesabı doğru bir şekilde yapılacaktır.

 

Çekim Ekibi ve Ekipmanlar

Etkinlik filmi çekim ekibinde yönetmen, kameraman, fotoğrafçı, drone operatörü, ışıkçı, asistan gibi kişiler görev alır. Çekim ekibi, hedefler doğrultusunda sonuçlar almanız için önemli bir unsurdur. Aynı zamanda çekimlerde kullanılacak kamera, lens seti, drone, ışık seti ve gimbal gibi ekipmanların yeni teknolojiden oluşması filminizin estetik açıdan etkileyici olmasını sağlayacaktır. Çekim ekibinin ve etkinlik filmi çekiminde kullanılacak ekipmanların nitelikleri fiyatı etkileyecektir. 
 

Kurgu-Montaj

Kurgu ve montaj aşamasında ham görüntülerin stüdyo ortamında doğru bir şekilde işlenmesi gerekir. Videolar kesilir, düzenlenir, müzik eklenir. İhtiyaca göre 2D çizimler, görsel efektler ve 3D animasyonlar gerekebilir. Bu faaliyetlerin her biri ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir ve etkinlik filminin bütçesini önemli seviyede arttırır.
 
Son olarak, özellikle şehir dışı çekimlerde, ulaşım ve konaklama giderleri de etkinlik filmi fiyatlandırmasında dikkate alınmalıdır.

Medyabox olarak konferans etkinliği için hazırladığımız etkinlik filmi örneğimiz:

ÇEKİM ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Etkinlik filmi çekiminde ön hazırlık aşaması, başarılı bir sonucun temelini oluşturur. Bu hususta etkinlik filmi çekimine başlamadan önce planlı bir program dahilinde aşamaların belirlenmesi ve sonrasında bu aşamalar ile hareket edilmesi önemlidir. Çekim ekibi ile etkinlik öncesinde kapsamlı bir toplantı gerçekleştirilmesi son derece faydalı olacaktır. Hangi zamanda hangi etkinliğin yapılacağı ve hangi anların son derece önemli olduğu bilgisi etkinlik çekimi ekibine iletilmelidir. Bu sayede daha organize ve eksiksiz bir sonuç elde edilir.

 

Hedef ve Amaçların Belirlenmesi

Bir etkinlik filmi çekiminde ilk adım, neyi ve nasıl anlatmak istediğinizi belirlemektir. Etkinliğinizin bilinirliğini mi arttırmak istiyorsunuz, yoksa katılımcıları teşvik etmeyi mi amaçlıyorsunuz?

Çekim Senaryosunun Oluşturulması 

Etkinlik filmlerinde diğer tanıtım filmleri kadar senaryo oluşturulmasa da, iyi bir hikaye ve vurgulanmak istenen konunun belirgin olması, doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Hikaye, izleyicinin dikkatini çeker ve onları markayla daha derin bir düzeyde bağlantı kurmaya teşvik eder. Hikayenin ana fikrini belirlemek ve sonrasında hikayeyi bu ana fikir etrafında detaylandırmak önemli bir aşamadır.
 

ETKİNLİK FİLMİ ÇEKİMİ PLANLAMA

Etkinlik filmi çekimi için belirlenen mekanın içinde keşif yapılması ve doğru açıların belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca çekim yapılacak mekanların lokasyonları göz önünde bulundurularak çekim planı hazırlanır.
 
Etkinlik çekimi için doğru ekipmanın seçimi, çekimin başarısı için hayati öneme sahiptir. Profesyonel bir DSLR veya aynasız kamera, çeşitli lensler, yeterli hafıza kartları ve yedek piller temel ekipmanlar arasındadır. Farklı lens seçenekleri, geniş açılı çekimlerden portre fotoğraflarına kadar çeşitlilik sağlar. Ayrıca, düşük ışık koşullarında yüksek performans gösteren kameralar ve gürültü azaltma özellikleri, özellikle iç mekan etkinliklerinde önemlidir. Etkinlik mekanının hazırlığı da önemli bir faktördür. 

ETKİNLİK FİLMİ ÇEKİM AŞAMASI

Hazırlanan çekim planına uygun olarak çekim ekibi gerekli olan teknik ekipmanlarıyla birlikte çekimi gerçekleştirir. Çekim sırasında, hazırlanan plan dahilinde estetik bir kaygı gözeterek en etkili görseller elde edilir. Unutulmamalıdır ki, kurgu aşamasını göz önünde bulundurduğumuzda ortaya iyi bir etkinlik filmi çıkarabilmek için birçok alternatif çekim gerçekleştirmek gerekir.


Tripod Kullanımı

Özellikle yakın plan detay çekimlerinde gimbal ya da slider ile net görseller yakalamak pek mümkün olmamaktadır. Kamera stabilizasyonun en temel araçlarından biri olan tripod ile sabit ve net görüntüler yakalayabilirsiniz. 

 

Gimbal Kullanımı

Hareketli çekimlerde kamerayı dengede tutarak sarsıntıları azaltan Gimbal ile akıcı görüntüler elde edilmektedir. Gimbal kullanırken ani hareketlerden kaçınmak önemlidir. Bunun yerine, kamerayı yavaşça ve eşit bir hızda hareket ettirmek daha iyi sonuçlar verir ve çekimlerin daha profesyonel görünmesini sağlar. 

 

Drone Kullanımı

Drone'lar, havadan çekim yapma yeteneği sayesinde, her zamankinden farklı perspektifler sağlar. İzleyicilere, genellikle ulaşamayacakları bir bakış açısı sunarlar. Yüksekten çekimler, alanın genel bir görünümünü sağlar, böylece izleyiciye daha büyük bir resim sunar. Drone kullanımının bir etkinlik filmine kattığı etkileyici havayı ve değeri, projemizde görebilirsiniz.

Medyabox olarak lansman etkinliği için hazırladığımız etkinlik filmi örneğimiz:
 

ETKİNLİK FİLMİN ÇEKİMİNDE POST PRODÜKSİYON

Çekim sonrası süreci, yani post-prodüksiyon aşaması, projenin başarısında büyük rol oynar. Bu aşama genellikle video düzenleme, ses düzenleme, color correction (renk düzeltme ve ayarlama) grafik ve efektlerin eklenmesi gibi işlemleri içerir. Bu aşamalar bittikten sonra etkinlik filmi son halini almış olur.


Kurgu ve Montaj

Şu ana kadar etkinlik filmi çekimi için tüm aşamalardan bahsettik. Tüm ön hazırlıklar ve çekim aşamaları tamamlandı ve sıra kurgu aşamasında. 
 
Kurgu için kullanılan sistem, müzik seçimleri, videoların doğru kesilmesi ve yerleştirilmesi, gereken oranda renk düzenleme (color correction) işleminin yapılması etkinlik filminin kalitesi için en gerekli unsurlardandır. 
 
Kurgu aşamasında çekimlere ek olarak; stock video, 2D çizimler, çeşitli görsel efektler ve 3D animasyonların kullanılması gerekebilir.
 
Kurgu aşaması; planlanan ve güzel bir şekilde geçen çekimleri başarısız bir filme dönüştürebileceği gibi, planlanmayan şekilde geçen bir çekimi, iyi bir sonuca ulaştırabilecek önemli bir aşamadır. 

 

Color Correction

Color correction, bir etkinlik filminin duygusal tonunu ve görsel estetiğini belirleme yeteneği sağlar. Bu teknik, görsel hikaye anlatımının güçlü bir aracıdır ve bir filmi izlemeye değer kılan unsurlardan biridir.

 

Export

Kurgu aşaması tamamlandıktan  sonra filmin ilk versiyonu müşteri ile paylaşılır. Revize süreçleri gerçekleşir ve müşterinin son onayı alınır.  Onay sonrasında filmin farklı boyutlardaki (yatay, kare, dikey) ve çözünürlüklerdeki (4K, Full HD, HD) versiyonları müşteri ile paylaşılır ve tüm süreç tamamlanır.

Etkinlik tanıtım filmlerinin etkili bir şekilde paylaşılması, etkinliğe olan ilgiyi ve katılımı artırmaya yardımcı olabilir. 
 
Medyabox olarak dinamik ve deneyimli ekibimizle birlikte, eksiksiz ve kaliteli ektinlik filmi çekimleri gerçekleştiriyoruz.
 

ETKİNLİK FİLMİ ÇEKİMİ

LANSMAN FİLMİ ÇEKİMİ

ETKİNLİK VİDEOSU ÇEKİMİ

ETKİNLİK KLİBİ ÇEKİMİ

LANSMAN FİLMİ ÇEKİMİ

FUAR FİLMİ ÇEKİMİ

bottom of page